– parafii p. w. Trójcy Przenajświętszej  w Dzierzgoniu
Niedziela Palmowa, Rok B, 24.03.2024r.

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną. Natomiast w Wielką Środę 27 marca, po Mszy wieczornej, Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.

3. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 19.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakrament: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (nazywanym „Ciemnicą”).

4. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy w Wielki Piątek od godz. 9.00 do wieczornego nabożeństwa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 10.00.

5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 19.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie odśpiewamy jeszcze trzy części Gorzkich Żali.

6. W Wielki Piątek rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. Nowenna w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę będzie odprawiana o godz. 15.00, a w następne dni przed wieczorną mszą święta o godz. 17.40.

7. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii, jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Wieczorem w sobotę, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej.

8. Święcenie pokarmów w Dzierzgoniu o godz.: 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00. W Starym Mieście o godz. 9.00. Święcenie pokarmów pod krzyżami wedługnastępującego porządku: 9.00 – Nowiny; 9.30 – Poliksy; 10.00 – Ankamaty; 10.30 – Jeziorno; 11.00 – Morany; 9.30 – Kielmy;  10.00 – Prakwice; 10.30 – Stanowo; 11.00 – Minięta; 11.30 – Tywęzy.

9. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię.  W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

10. Podczas Wielkiego Postu zbierane są ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego, można je składać do skrzynki wystawionej przy ołtarzu Bożego Narodzenia.

11. Rodziców i dzieci pierwszokomunijne zapraszam na mszę świętą i spotkanie organizacyjne w piątek 5 kwietnia o godz. 18.00.

12. Zmarli w ostatnim czasie:
     † Zbigniew SOKALSKI – lat 68;
     † Stefan TRELEWICZ – lat 68;